Време е да запознаем бебето с първите му зърнени храни. Какво представляват безглутеновите каши и как да ги приготвим – четете в следващите редове.
Здравейте, момичета. След като миналата седмица ви запознах със системата за ранно детско развитие – KindyROO, днес продължаваме с темата за захранването. Вече преминахме през първите стъпки с включването на плодове и зеленчуци, така че сега ще „въвеждаме” безглутеновите култури.
Глутенът е вид трудносмилаем протеин, който се намира в пшеницата, овеса, ечемика и ръжта. Всички брашна от тези зърна също съдържат глутен, така че тестените изделия, зърнени закуски, бисквити, вафли и т.н., го имат в състава си. Около 1% от световното население страда от цьолиакия (целиакия) – заболяване на храносмилателната система, при което основното увреждане е локализирано в тънките черва.
 
Имайки предвид колко малък процент хора са с такъв тип заболяване, не се поддавайте на “модерните” страхове, които обесебват майките. Основното притеснение относно този протеин е, че той се преработва трудно от стомаха и е възможно някоя от по-големите молекули да премине през червата. Това води да стомашни раздразнения и може да сигнализира на имунната система, която да го възприеме за алерген. По-подробна информация за глутеновите храни ще прочете в предстояща статия, в която ще опиша как е най-подходящо да ги въведете в хранителния режим на бебето.
За да се избегне натоварване на крехката храносмилателна система на детето с глутеносъдържащи храни, първо предложете безглутенови зърнени култури, които имат високо съдържание на минерали и растителни протеини. Запознанството на бебето с този тип зърнени изделия се случва около седми-осми месец. Нашето мъниче вече се храни със зеленчуци и плодове, време е да въведем в менюто му и нова група продукти.
Подходящите безглутенови храни, които може с охота да предложите са – ориз, елда, киноа, просо, царевица и амарант. Те са сравнително лесно усвоими, с висока хранителна стойност и със съдържание на минерали, витамини и фибри.
Зърнените храни са много полезни за развиващия се детски организъм, но е от съществено значение как ще ги приготвите, така че те да бъдат максимално разградени и усвоени от храносмилателната система на детето.
За разлика от бананите и авокадото, в безглутеновите култури липсва ензима амилаза, който спомага за оптималната преработка на храната. За да улесните стомахчето на бебето, то накисвайте всички зърнени култури вечерта и ги варете на сутринта.
Накиснете една чаша от избрания продукт в две чаши вода и добавете 2 супени лъжици от някаква киселина – лимонов сок или ябълков оцет. Така спомагате за отстраняването на ензимните инхибитори и на фитиновата киселина, които пречат за разграждането на храната и блокират приема на полезни вещества от нея.
След като кисненето е продължило над осем часа, отстранени са вредните вещества и храната се е „съживила”, то изплакнете я на чешмата и я оставете на котлона да се свари в нова и чиста вода. Варенето не продължава дълго. Следете зърното и когато омекне, го отстранете от огъня. Нека поседи в горещата вода още около десетина минути, после изсипете течността и гарнирайте с плод или зеленчук. Добавете кокосово масло за сладките пюрета или ГХИ за зеленчуковите.
В следващите редове ще разгледаме по-подробно всяка от зърнените безглутенови храни.
 
Ориз – третата по производство зърнена култура в света. Оризът е основна храна за над половината от световното население и е една от първите храни, които се предлагат на бебетата. Той е хипоалергичен (не предизвиква алергии), съдържа около 75-85 % въглехидрати и 5-10 % протеини, което го прави засищащ.
Предложете първо бял ориз, който отстъпва по съдържание на фибри от кафявия, но е по-лесно смилаем. Кафявият ориз се предлага след 12-месечна възраст. Накиснете оризовите зърна по гореописаната технология, сварете ги и след това може да ги пасирате с продукт, който вече е въведен.
Елда  (гречка) – известна като препитание за простолюдието в миналото, днес тя се счита за една от най-полезните растителни храни. Елдата изобилства от минералите  желязо, калций, магнезий, калий и фосфор. Хората практикуващи вегетарианство консумират големи количества от този продукт, защото се счита за добър заместител на месото. Ако по някаква причина не желаете да предложите месо на бебето си, то точно тази култура е подходяща, за да даде на мъничето ви част от неизменно важните за него протеини.
Елдата се прилага успешно в бебешки храни, защото с нея се приготвят бързо и лесно питателни каши.
След като сте обработили предварително зърната и сте ги сварили, изплакнете ги под течаща вода и ги комбинирайте с плодове и зеленчуци по ваше желание. Не забравяйте да добавите мазнина в кашата.
Аз често правя елда с банан и ябълка, елда със сирене и масло (ако вече сте въвели млечните храни), елда със спанак, зеленчукова супа с елда и всякакви други варианти.
Киноа – тя не е точно зърно, а по-скоро е семе с богата хранителна стойност. Днес дори се счита за „супер храна”. Източник е на пълноценен протеин, на фибри и фосфор, както и е с високо съдържание на магнезий и желязо. В киноата се съдържа калций, затова е полезна за вегани и хора с непоносимост към лактозата.
Направете питателна каша от тези семена като ги пасирате сварени и добавите към тях слива, круша, банан, ябълка, праскова, манго или предпочитан от вас плод. Киноата е отличен заместител на ориза, така че може да комбинирате киноа с месо, киноа със зеленчуци, да я използвате вместо фидето в супи или да я предложите като сутрешна закуска в комбинация с извара и ГХИ.
Просо – една от малкото здравословни храни, които дори и след термична обработка запазва алкализиращите си качества и спомага за запазване на алкално-киселинния баланс в организма.
То е шампион по съдържание на изключително ценния минерал силиций и напълно задоволява дневните нужди от други минерали като магнезий, мед, фосфор и калий.
Просото има леко сладък вкус и децата го приемат с одобрение. Получават се отлични плодови и зеленчукови каши. На по-късен етап от захранването няма да има нужда да го пасирате, защото то представлява много малки топченца, които лесно се преглъщат.
 
Царевица – тук може да готвите с готовите царевични брашна (царевичен грис), които се използват за приготвянето на качамак (полента). Този тип брашно не се кисне предварително. Слагате на котлона вода и в нея изсипвате царевичния грис. След като се затопли сместа, започвате да бъркате интензивно, за да не се получат гранули. Съотношението на водата към царевицата е написано на опаковката.
Направете кашата по-течна, защото ако оставите водата да изври напълно, сместа ще е трудна за преглъщане от бебето. Комбинацията с плодове и зеленчуци е отново ваш избор.
Ако е възможно, изберете продукт, на който изрично е обозначено, че не е ГМО, тъй като при царевицата тази модификация се среща много често.
Амарант – като зърнена култура амарантът се отличава с особено висока хранителна стойност, а в зависимост от сорта, съдържанието на суров протеин варира от 12 до 18%. Семената са изключително богати на лизин, като балансираността на останалите аминокиселини в тях превъзхожда голяма част от познатите ни зърнени храни.
Най-често амарантът намира приложение в комбинация с месо, под формата на плънка за различни зеленчуци или като добавка към супи. Успешно може да се използва смлян под формата на брашно, за приготвянето на палачинки, сладкиши и като добавъчен продукт в различни безглутенови каши.
 
Кашите в кутия – бързи и безполезни
На пазара се предлага широка гама от инстантни каши, които се приготвят за минута. Несъмнено, това е много удобен, бърз и лесен вариант, но като всеки друг готов продукт има и сериозни недостатъци.
Този тип каши са сериозно обработени и в съдържанието им присъстват подсладители, оцветители, консерванти и подобрители. В процеса на преработка, те са изгубили всички полезни хранителни вещества и като краен продукт съдържат само празни калории, които не носят никаква полза на бебето.
Не се поддавайте на изкушението и не купувайте инстантни продукти, нито за вас, нито за детето ви. Приготвянето на домашна каша не е сложно, а и имате безброй варианти и комбинации, които да приложите. За да се улесните, пригответе две или повече порции от избраното зърно и го приберете в хладилника. Може да го използвате в рамките на 2-3 дни.
Ако следвате съвета ми за предварително накисване, варите и в последствие пасирате с пресни плодове или зеленчуци, то вие ще предложите на малчугана си вкусна, питателна и богата на хранителна стойност закуска.
Следващия четвъртък ще ви предложа статия, в която ще опиша въвеждането на месо и яйчен жълтък в бебешкото меню. Следете рубриката, във всяка статия ще откриете нещо полезно, за което не сте се замисляли.