Грахът е древно културно растение познато още от каменната и бронзовата епоха. Ценял се от древните гърци и римляни. При разкопки в Египет, в гробницата на Тутанкамон, между изящнитe бижута и предмети, бил открит сух грах. Посадените от него зърна дали прекрасна реколта. От XVIII в. грахът бил използван широко за храна в Англия и Франция. В България има разнообразие от сортове – „Зорница“, „Ралица“, „Деница“, „Пловдивска перла“ и др.
 
След беритба грахът трябва да се остави при температура от 0 до 2 градуса и влажност на въздуха до – 85-90 %, защото лесно загнива. Той се употребява масово за храна пресен или консервиран. Хранителната му стойност го нарежда на едно от първите места между зеленчуците (в скалата е след картофите). Бере се и се консумира, когато зърната са в млечна зрялост, тоест в момента, когато в тях са натрупани най-голямо количество захари. Тогава е сладък, сочен, с приятен вкус. Пресният грах трябва да се обработва кулинарно веднага след освобождаването му от шушулките, тъй като от продължителното въздействие на въздуха губи аромата си, а и съдържанието на витамин С в него намалява. Граховите зърна съдържат до 22,6 % сухо вещество, белтъчини, захари, витамини С, В1, В2, провитамин А и др. При консервиране запазва хранителните си вещества в голяма степен, най-вече състава си от полезни витамини. Грахът е сравнително лесно смилаема храна. Пресният съдържа 90 калории, а сухият около 340. Най-лесно се приема от организма, когато е под формата на пюре. Смята се, че грахът може да осигури нужната доза на организма от никотинова киселина (B3), която регулира нивата на холестерола в кръвта и се бори срещу атеросклероза, асма и др. Препоръчва се обаче, това културно растение да се избягва от хора страдащи от ентероколит, подагра и артрит.
 
 
Ето някои идеи за използването на граха в кулинарията:
 
Хрупкав грах
Продукти: 500 гр замразен грах, 2 лъжици кокосово масло, 1 чаена лъжица морска сол. Фурната се затопля. Грахът се размразява. Подсушава се внимателно с кухненска хартия. Размразените грахчета се поставят в купа и се добавя разтопеното кокосово масло. Разбърква се и сместа се изсипва върху хартия за печене в тава. Пече се 30 минути при фурна на 180 градуса. След още 15 минути хрупкавият грах е готов, като е се превръща в една вкусна алтернативата на чипса.
Зелен грах с масло
Зърната се оронват. Поставят се в цедка и с нея се потапят в кипяща вода, в която са разтворени 1 ½ лъжица готварска сол и 1 ½ лъжици захар на 1 л вода. Бланшират се в продължение на 2-3 мин и се насипват горещи в бурканите, като във всеки буркан се поставят 80 г ситно нарязан лук и 50 г прясно масло. Бурканите се заливат с горещата вода, в която е бил попарен грахът, и се затварят. Стерилизират се 90 мин, след което бързо се охлаждат със студена вода.
Супа от грах
Продукти за една порция: 100 г грах, 40 мл прясно мляко, 15 г масло, 1 пълна чаена лъжичка грис, копър, сол. Граховите зърва се заливат с 300 мл кипяща вода и се варят до омекване. Прибавят се грисът, прясното мляко и маслото. Посолява се. Супата поднася топла с дребно нарязан копър
Пюре от грах
Продукти за една порция: 100 г грах, 70 мл прясно мляко, ½ супена лъжица брашно, 15 г масло, сол. Грахът се вари до омекване на зърната. Прекарва се през преса. Брашното се задушава в половината мляко, прибавя се граховото пюре и се разрежда с топлото мляко. Посолява се. Прибавя се останалото масло. Пюрето се поднася топло.
Суфле от грах
Продукти за една порция: 150 г грах, 50 мл прясно мляко, 30 г кашкавал, 1 яйце, сол, черен пипер, магданоз, ½ супена лъжица галета. Грахът се сварява и се прекарва през преса. Прибавят се млякото, жълтъка на яйцата, един по един, 2/3 от настъргания кашкавал, разбитите на сняг белтъци, сол, черен пипер и нарязан на дребно магданоз. Сместа се изсипва в намазан с масло и поръсен с галета огнеупорен съд, поръсва се отгоре с останалия кашкавал и се пече на силна фурна. Суфлето се поднася топло.
Мусака от грах
Продукти за една порция: 200 г грах, 50 г лук, 30 г ориз, 20 мл олио, 30 г червени домати, ½ яйце, 40 мл прясно мляко, 30 г кашкавал, сол, копър. Нарязаният на тънки и дълги парченца лук се задушават в малко вода и част от олиото. Грахът се вари в солена вода и се прецежда. Оризът се задушава в останалото олио и се сварява в граховия бульон в съотношение 1 част ориз : 3 части бульон. На дъното на тавата се нареждат нарязаните на кръгчета домати, върху тях се поставя грахът, отгоре задушеният лук, поръсва се с дребно нарязан копър, разстила се оризът и най- отгоре се покрива с кръгчета домати. Мусаката се залива с яйцето и млякото. Пече се.
 
Източници: “Плодове и зеленчуци през всички сезони”, Ал. Странджев, Изд. “Дионис”,
„Вегетарианство и суровоядство“, А. Белоречки, С. Чортанова, Изд. „Медицина и физкултура“, https://www.znamdaiam.bg