Всеки родител се сблъсква с проблеми при отглеждането на малките деца. Едно от често срещаните и стресиращи неща е плачът на здраво бебе. В книгата „Свръхчувствителните деца“, издателство „Изток-Запад“, Илейн Арън препоръчва следните съвети, които се прилагат при неспокойство, чийто източник е свръхстимулацията на малкия човек:
- „Внимавайте да не превъзбудите детето с бурни игри и ентусиазиран тон
- Махнете повечето играчки, колички, картини и всякакви бебешки джунджурии от креватчето и от стаята на детето.
- Редуцирайте околните звуци, които стигат до ушите на бебето, докато е будно или спи. Постелете килими, сложете завеси, не пропускайте силна музика, ако изобщо пускате, говорете тихо и спокойно. Помнете, че най-добрата стимулация за новороденото е всичко, което наподобява живота му в утробата – люлеенето, гушкането, успокояващия глас на майката.
- Създайте режим, който бебето харесва. По възможност го къпете и хранете в едни и същи часове и по един и същ начин, за да елеминирате елемента на изненадата. Някои новородени сами си изграждат навици, докато други са по-дезориентирани през първите седмици след раждането и се нуждаят от помощ, за да си изградят режим.
- За известно време редуцирайте или изцяло елиминирайте излизанията на бебето, както и посещенията на чужди хора в дома ви.
- Използвайте само дрешки от най-меки и изцяло памучни тъкани, които първоначално могат да бъдат и съвсем еднакви.
- Грижете се температурата на стаята, храната и водата за къпане да бъдат такива, каквито детето ги предпочита.
- Превърнете времето за лягане в подчертано успокояващ ритуал и се погрижете сънят на бебето да не бъде нарушаван от силни звуци, светлини и други дразнители.
- Носете бебето близо до тялото си. Ако гърбът ви е здрав … ползвайте някой от многобройните бебешки кенгура и слингове….На шестмесечна възраст бебетата, които били носени до тялото плачели средно с един час по-малко от визуално стимулираните бебета.Физическата близост с майката определено успокоява Свръхчувствителните деца и понижава свръхстимулацията, която се дължи на страх. И най-важното – когато се налага да въведете детето в силно стимулираща среда, дръжте го плътно до тялото си.
- Ежедневното извеждайте бебето навън за известно време, за предпочитане в часовете за спане.
- По възможност избягвайте да пътувате или да се местите през първата година след раждането на детето.
- Старайте се да бъдете спокойни. Ако можете избягвайте стреса. Не се гневете в близост до бебето. Предпазвайте го от агресията на по-големия му брат или сестра, ако има такива. Ако се наложи за кратко да го оставите на грижите на друг човек, гледайте той да е сърдечен и отзивчив.“