Детоксикацията се определя като физиологичен или лекарствено опосредстван процес на отстраняването на токсични вещества от организма. Специалистите са разделени в своите мнения – едните я отричат, защото смятат, че няма полза от нея, другите ревностно я защитават. Но азбучна истина е, че в организма се натрупват токсини, които трябва да се изчистват периодично с оглед на запазването на доброто здравословно състояние на човека. Симптомите за необходимостта от детоксикация са: хронична умора, главоболие, лошо настроение, липса на концентрация, нарушен сън (особено при вечерно преяждане), смущения на стомашно-чревния тракт, лошо храносмилане, подут корем, киселини, задържане на вода, отоци, лош тен, торбички под очите, влошен имунитет и чести боледувания… Отделни храни в резултат на наблюдения и изследвания са придобили статус на полезни детоксиканти. Ето някои от тях:
 
Чесън. Той е използван още от древността за укрепване на жизнените сили. Богат е на фитохимикала алцин и има противовирусно, антибактериално, антигъбично и антипаразитно действие. Извлича токсичните тежки метали от дебелото черво и е мощен имуностимулант. Въпреки че печен и по друг начин термично обработен да е вкусен и ценен, чесънът е най-ефективен, когато се консумира суров. Може да се добави към салатени дресинги, студени супи и други ястия. Така също може да се взема и по една скилидка на ден.
 
Джинджифил. Той е най-доброто противоспазмено средство. Една чаша чай от него може да успокои разстроения стомах и да разсее напрежение, като ефектът продължава 12 часа. Въздейства на органите и мускулите, отпуска тялото. Помага и за облекчаване на главоболието и отстраняване на излишното количество млечна киселина от мускулните тъкани и изхвърлянето ѝ от тялото. Противоспазмените свойства на джинджифила се дължат на съдържащите се в него над 60 микроминерала, над 30 аминокиселини и 500 ензима и коензима, работещи съвместно за успокоение на реактивността. Той е идеален помощник при стрес, реконструкция на ДНК, повишаване синтеза на витамин В12. Може да се приготвя чай с едно и също парче джинджифил през целия ден. Смята се, че пиенето му по време на пълнолуние повишава с 50 % лечебните му свойства. Преди да се ползва лековита вана може да се пие вода с джинджифил или чай, за да се увеличат лечебните свойства на ваната. Може да се направи и напитка с ¼ чаша мед, 4 чаши вода, 1с.л. сок от джинджифил , получен от 7-8 –сантиметрово парче, 1 чаша сок от лайм, около 10 лайма, ¼ чаша пресни листа мента. В малка тенджера се загрява меда с 1 чаша вода и се разбърква докато медът се разтвори напълно. Остава се да изстине. Изстисканият сок от джинджифила и лаймовете, смесен с 3 чаши вода се съхранява в голяма кана. Към него се довавя охладената вода с мед и листата мента. След разбъркване на сместа напитката се изстудява в хладилника.
 
Краставици. Те са съвършено средство срещу дехидратация. Действат като извор на младост и хидратират човека на възможно най-дълбоко клетъчно ниво. Ободряват и са особено ефективни при понижена чернодробна функция. При ежедневна консумация може да подобрят състоянието на увредения черен дроб, като неутрализира 10 до 15-годишно излагане на токсини (включително тежки метали, пестициди) последици от вредни хранителни навици. Те са важен съюзник в борбата с подуването. Пресният сок от краставица се счита за най-добрият подмладяващ еликсир. При бъбречно заболяване и диализа ежедневното пиене на сок от краставица има изключително благоприятно въздействие. Аминокиселините глицин и глутамин в съчетание с концентрираното и високо съдържание на ензими и коензими и изобилието от над 50 микроминерала правят краставицата отличен източник на невротрансмитерни химикали. За видими резултати се препоръчва консумацията на по 2 краставици на ден.
 
Натуралното кисело мляко е идеално за възстановяването на чревната флора. Богато е богато на млечни ферменти и има ниско съдържание на лактоза. То предпазва стените на червата, осъществявайки детоксикиращо и противовъзпалително действие. Може да се консумира ежедневно самостоятелно или да се комбинира с пресни плодове, ядки или една-две лъжици ленено семе.
 
Червено цвекло. То предпазва тялото от натрупване на свободните радикали. Съдейства за ефективната работа на „пречиствателната система на организма”. Неслучайно го наричат „прахосмукачка за черния дроб”. Ако се консумира като салата, влакната от цвеклото набъбват в стомаха и абсорбират като гъба всички натрупани токсини и отпадъци. Една чаша сок от цвекло дневно пречиства кръвта и се изглажда тена и освежава кожата.
 
Лимон и лайм. Чаша вода с тях след ставане от сън е особено полезна при процедури за прочистване на организма.При почистване на отпадъците от клетките и тъканите те трябва да бъдат изхвърлени сутрин, за да не се абсорбират обратно в организма.Водата с лимон или лайм има по-благоприятен ефект от обикновената вода, която след филтриране често е изгубила жизнената си сила. Тези цитруси възвръщат лечебните ѝ способности. Те предлагат една от най-усвоимите форми на витамин С. Фитохимикалите в тези плодове, известни като лимоноиди, се свързват с витамин С и калия и това повишава тяхната биодостъпност. Създава се алкална среда в организма, която се предполага че може да предотврати различните видове рак. Може да се направи лимоново сорбе от ¾ чаша мед, 3 листа градински чай, 1 ½ чаша вода, 1 чаша прясно изстискан лимонов сок – около 6 лимона, 1 с. л. настъргана лимонова кора. В тенджера се слагат медта, листата градински чай и водата. Загрява се на среден огън, докато медът се разстопи напълно. Добавят се лимоновия сок и кора. Разбърква се и се оставя да изстине. Отстраняват се листата градински чай и сместа се изсипва в машина за сладолед. Ако няма такава машина, сместа се пресипва в купа, слага се във фризера, като се разбърква добре на всеки 30 минути, докато се получи желаната консистенция.
 
Ядки и семена. Бадемите „остъргват“ мастните депа около черния дроб. Орехите подпомагат по-доброто функциониране на мозъка. Лененото семе повишава настроението, а тиквените семена поддържат сърдечния ритъм и съдействат за освобождаването на тялото от мазнини.
 
Глухарче. То пробужда човек от зимния сън, ускорява кръвообращението и подпомага детоксикацията на органите от радиация, токсични тежки метали, ДДТ и други отрови. От него могат да се използват и корените, и листата, и цветът, дори стъблото. Цветовете детоксикират кухите органи – стомаха и чревния тракт, жлъчния и пикочния мехур, белите дробове, матката и сърцето.листата пък съдържат фитохимикали, които пречистват кръвта, стимулират кръвообращението и са особено полезвни при лошо оросяване. Счита се, че горчивите съединения в листата извеждат и токсините от лимфната система, което ги превръща в средство за възможно лечение на Неходжкинов лимфом, подути лимфни възли и оток. Стъблото на глухарчето пречиства плътните органи – далака, черния дроб и мозъка. Първенец в детоксикиращите свойства на глухарчето е неговият корен, който пречиства на възможно най-дълбоко ниво.
 
Зеленият чай е прекрасен антиоксидант и е незаменим помощник в борбата срещу затлъстяването и наднорменото тегло. Той съдържа ценни катехини, които нормализират работата на черния дроб.
 
Горски боровинки. Те са препоръчани от съвременните експерти по хранене заради изключително високото си съдържание на антиоксиданти. Смята се , че по този показател те са на първо място от всички храни по земята. Горските боровинки са ефикасно средство за пречистване от тежки метали. Освен това са мощна храна за мозъка, силен пробиотик и първенец по възстановяването на черния дроб. Замразените боровинки са също полезни за здравето. При смесването им с замразени банани може да се получи здравословен сладолед. От 1/3 чаша кашу, 1/3 чаша неподсладени кокосови стърготини, 4 чаши фурми, без костилки, ½ кг замразени горски боровинки, размразени, 1 манго нарязано на кубчета може да се приготви суров боровинков пай.
 
Към изброените храни за детоксикация на организма могат да се прибавят и морковите, лененото семе, пълнозърнестите храни – елда, просо, киноа…, куркумата, ябълките, авокадото, къдравото зеле и др.
В статията като източник е използвана и книгата на Антъни Уилям – „Най-полезните храни“, ИК „Хермес“, 2019.