„Независимо от общото униние, затворените салони и намалената посещаемост, изгубените в борбата с Covid колеги и приятели, преподавателите, студентите и завършилите възпитаници на НАТФИЗ не отстъпиха Театъра на пандемията! Вероятно по тази причина и тази година част от тях влязоха в номинациите на наградите на Съюза на артистите в България“ – споделя Десислава Димитрова, гл. експерт „Връзки с обществеността“ в Академията.
 
Напрегнатият график на онлайн обучението по „Сценография“ в НАТФИЗ не възпрепятства доц.   д-р Мира Каланова и доц. Марина Райчинова да реализират „Закуска в Тифани“ в Пловдивския театър. За тази постановка сега те са номинирани за “Икар” 2021 в категорията за сценография и костюми. Наложените ограничения не спират Боряна Маноилова (възпитаничка на проф. д-р Атанас Атанасов) да създаде образа на Юзу в „Серотонин“ на Крис Шарков (асистент и докторант на НАТФИЗ).  За ролята си тя е отличена с номинация в категория „Дебют“.
 
Пандемията не възпря и проф. Маргарита Младенова да постави „Дон Кихот“ в Пазарджишкия театър, нито Александър Тонев (завършил “Актьорство за драматичен театър” в  класа на проф. Иван Добчев) да изиграе ролята на Санчо Панса. Този образ му носи номинация за „Икар“ в категория „Поддържаща мъжка роля“. (Младият актьор е забелязан и от Фондация „Стоян Камбарев“, която го  номинира за наградата „Полет в изкуството“с обосновката – за органичното и деликатно присъствие на театралната сцена и пред камерата във филма „Блаженият“ на режисьора Станимир Трифонов, както и в няколко късометражни филм.)
 
Според статистическите данни близо 80% от включените в номинациите за „Икар“ всяка година са преподаватели, студенти и по-скорошни или по-отдавнашни възпитаници на Академията. Останалите национални и международни театрални и кино форуми също забелязват и отличават творците от НАТФИЗ. Всяка година близо 200 завършват образованието си в Академията, а местата им се заемат от нови попълнения първокурсници. На свой ред те се устремят към призови отличия, създавайки  облика на културния хоризонт, така нужен за развитието на обществото.